Honors List at GNTC
President’s and Dean’s List at Georgia Northwestern

 

Georgia Northwestern Technical College is proud to announce the students on the President’s and Dean’s Lists for the 2014 summer semester. To be eligible for the President’s List, the student must maintain a quarterly GPA of 3.8 or higher with a course load of at least 12 credit hours. To be eligible for the Dean’s List the student must maintain a quarterly GPA of 3.5 to 3.79 with a course load of at least 12 credit hours.

 

President’s List Students for:

 

Catoosa County: Megan Brown, Tracy Cowan, Robin Morton, Benelyn Vicki Nix.

 

Chattooga County: Crystal Brady, Heather Collette, Jacqueline Dennis, Tiffany Kellett.

 

Dade County: Alicia Lee.

 

Floyd County: James Adcock, Marcus Alford, Kimber Brock, Lauren Brumbelow, Matthew Byars, Tyler Crosby, Lacey DeBoard, Jeremy Elcombe, Kristi Gonzales, Connie Hamrick, Amanda Hanks, Milissa Head, Melida Hernandez, Renee Holtzclaw, Tara Hooper, Justin Langford, Jennifer Lively, Jessica Master, Mohamad Rozeb Momin, Jacob Parker, Brittany Poole, Brenda Ramsey, Starla Sanchez, Lyndsey Sapp, Misty Shinall, Jessica Staney, Leah Stephens, Kimberly Tant, Robert White, Maria Williams.

 

Gordon County: Crystal Bunch, Susan Craig, Andrea Davis, Tiffany Desrosier, Thomas Dominy, Julia Frazier, Dustin Lee, Jennifer Lyles, Luis Otalora, Justin Pack, Amanda Scott, Kimberly Smith, Trampus Terry, John Thigpen, Melissa Trainer.

 

Murray County: Randall Bonds, Seth Bonds, Aaron Grant, Amber Johns, Tisha Owens.

 

Polk County: Crystal Cope, Rebecca Copelan, Mamie Harris, Bonnie Hidey Linkous, Audrey Moates, Tracy Mobley, Jonathan Smith, Jordan Smith, Valerie Swanson, Sherry Wells.

 

Walker County: Victoria Baker, Dora Barfield, Chasity Burse, Serra Hendricks, James Holland, Karen Keyes, Jazmond Lewis, Charles Marshall, Jenifer Morris, Leif Plunkett, Elizabeth Stephens, Brittany Streck, Sharon Watson, Darlicia Wheeler.

 

Whitfield County: Ashley Brown, Jonathan Cochran, Kanecia Edwards, Lindsey Guinn, Letitia Hudson, Donald Lay, Ellen Massingill.

 

Other Counties: Carla Bray, Jennifer Chambers, Matthew Cowan, Christina Cuevas, Jessica Eller, Carmen Hagen, Andrea Heater, Hope Jeffers, Leslea King, Genna Lanzo, Leslie Lesesne, Hannah McAlpine, Brandie Prince, Tyrone Ricks, Kristina Schaeffer, Ansley Tucker, Amber Weaver, Tyler Whitley.

 

Dean’s List Students for:

 

Catoosa County: Peter Fitzsimmons, Matthew Hooper.

 

Chattooga County: Melisha Porter.

 

Dade County: No students listed.

 

Floyd County: Cedric Battle, Hallie Broom, Jennifer Chapman, Crystal Clough, Candice Cooper, Candice Cox, Joshua Dacus, Shyanne Dobson, Chelsey Dowdy, Rachel Evers, Debra Glenn, Heidi Griffin, Rebekah Hanson, Joshua Jarrell, Melissa Kelley, Kimberly Kent, Jamie Knight, Katie Lambert, Zachary Lansdell, Fabian Maciel, Melissa Mclain, KaBriesha Montgomery, Ida Morales Velasquez, Sajni Patel, April Poole, Dakota Ray, Ronald Satterwhite, Bryan Sunrich, Courtney Swanson.

 

Gordon County: Matthew Aliberti, Robbie Baldridge, Robin Graham, David Holt, Carlo Jean Francois, Joshua Tinsley, Joshua VanDyke.

 

Murray County: Ashley Arnold, Courtney Chambers, James Davis, Joy Fleming.

 

Polk County: Emilee Atkins, Rhiannon Childers, Jennifer Clay, Linda Fonseca, Jasmine Hughes, Sarah Kofile, Stephanie Ollis, Elizabeth Pierce, Jessica Thompson, Sabrina Williams, Carolyn Woods.

 

Walker County: Jeremy Gamble, Tara Glenn, Rachael Hancock, Amee Mangum, Brooke Massey, Kayla Sumner, Heather Weathers.

 

Whitfield County: Tanya Castro, Jeremy Cronnon, Melissa Hodge, Cindy Jacobo, Tori Rogers.

 

Other Counties: Morgan Abernathy, Heather Chappell, Hali Dover, Jimmy Edwards, Michael Fagan, Brooke Franklin, Christine Grover, Cassondra Hardin, Shanita Harris, Jessica Holten, Roy Hopkins, Jessica Litten, Renee Lockhart, Mary Lucas, Nancy McClure, Thomas Nowicki, Kaley Palmer, Ashley Pannell, Suzanne Phillips, Shannan Reneau, Anna Shaw, Anne-Marie Smith, David Vollmer, Brandy Williams, Candis Yother.