2015 Spring Honors

(Northwest Georgia) – Georgia Northwestern Technical College is proud to announce the students on the President’s and Dean’s Lists for the 2015 spring semester. To be eligible for the President’s List, the student must maintain a quarterly GPA of 3.8 or higher with a course load of at least 12 credit hours. To be eligible for the Dean’s List the student must maintain a quarterly GPA of 3.5 to 3.79 with a course load of at least 12 credit hours.

President’s List Students for:

Catoosa County: Troy Anderson, Jessica Clark, Rebekah Crawford, Bailey Dale, Stacy Elrod, Charles Humphrey, Penny Keeran, Jessica Malone, Charles Marshall, Hannah Mckinney, Heather Morgan, Megan Parrish, Heather Salvador, Jada Selby, Chelsea Skidmore, Corey Strayhorn, Jacob Taylor, Nicole Vlasis, Erin Grace Walden, Sarah Wiley.

Chattooga County: Dusty Andrews, Maegen Bolt, Crystal Brazelton, Skyler Ewing, Jacob Hughes, Tiffany Kellett, Amanda Key, Tesia McDaniel, Maverik Powell, Scarlett Prince, Stephen Ratzmann, Tracie Rowlls, Johnny Smith, Nathan Thompson, Taylor Tinney, Patricia Trammell, Dillon Worley, Qiuhong Zhang.

Dade County: John Castleberry, Nathan DeBenedetti, Elisabeth Fortner, Alicia Lee, Kelsey Shrum, Brianna Workman.

Floyd County: Heather Adams, Teellia Adams, James Adcock, Briana Bates, Cedric Battle, Summer Beard, William Birdsong, Andrea Blalock, Angela Brannon, Kimber Brock, Norman Brock, Megan Brown, Rachel Burdette, Anthony Cain, Ruth Camp, Deja Carter, Nohemi Cook, Euricka Cox, Randy Crowe, Melida Cruz, Ricardo Cruz, Amanda Dewitt, Quocdai Do, Jacob Faile, Chrisyetta Finley, Alva Free, Daniel George, Debra Glenn, Melissa Godfrey, Jonathan Goedert, Jason Gomes, Kristi Gonzales, Hannah Graham, Craig Griffin, Ryan Hitchcock, Renee Holtzclaw, Timothy Johnston, Travis Keith, Robin Klemm, Adam Lee, Matthew Littlejohn, Kara Long, Erica Loveless, Mildred Lowry, Mark Mathis, Sierra Minter, Mohamad Rozeb Momin, KaBriesha Montgomery, Jennifer Morda, Diana Morgan, Holly Morgan, Stacey Murphy, Hannah Nance, Melissa Nieto, Sierra Owens, Josh Paige, April Parris, Visva Patel, Oscar Pena, Carla Perren, Valerie Peulausk, Haley Pilgrim, Roy Pitts, Stephanie Powell, Jesse Roberts, Christina Ross, Kristina Sabyan, Ava Schock, Jammie Sheffield, David Sims, Micah Spiller, Corey Stanley, Heather Stephens, Jennifer Stewart, Courtney Swanson, David Thacker, John Thompson, Mallory Wallace, Manja Wallace, John Warren, Devonte Watkins, Justin Weaver, Tara Willetts, Chase Williams.

Gordon County: Lacey Ables, Peggy Bailey, Traci Cochran, Miranda Cooper, Caroline Cortes, Diana Cruz, Emily Edgeman, Amanda Edmonds, Kimberly Eldridge, Karina Escobar, Lacinda Evans, Mary Farrell, Joshua Garland, Tracy Gentry, Chanin Grant, Zachary Guess, Kent Hand, Lacie Hayes, Shelly Hedden, Jake Holley, April Hoover, Cindy Hudgins, Carlo Jean Francois, Dusty Johnson, Siobhan Lampe, Joseph Martin, Hannah Mathis, Cody McCormack, Christopher Nesbitt, Wendy Perez, Jessica Phillips, Hallie Pierce, Haven Pritchard, Cristian Ramirez Miranda, Viridiana Ruiz, Alexa Squires, Dustin Stansell, Sarah Thomas, Anthony Way, Aaron White, Timothy Williams, Emilie York.

Murray County: Randall Bonds, Seth Bonds, Courtney Davis, Alexis Evans, Troy Grace, Zachary Joslyn, Marisa Knight, Raul Perez, Ricky Phillips, Annie Spurlock, Amber Stanley.

Polk County: Joshua Andrews, Charles Baldwin, Kaitlin Barrett, Cindy Campbell, Jennifer Clay, Christopher Collins, Marcus Compton, Crystal Cope, Amy Davis, Steven Dozier, Fabiola Escutia Cornejo, Joseph Griggs, Alyssa Headen, Stephen Hensley, Tracy Mobley, Shantia Morris, Martin Ortiz, Jessica Payton, Kayla Pittman, Dusty Powell, Patricia Pruitt, Ashley Purser, Travis Shanks, Jonathan Smith, Valerie Swanson, Mary Elizabeth Talley, Alexander Tracy, Sherry Wells, Hannah White, Kennedy Wigley, Sabrina Williams, Jason Winkles, Tamika Young.

Walker County: Erin Abel, Brian Barclay, Dora Barfield, Heather Bennett, Micah Blackwell, Christopher Broome, Danielle Brown, Christina Buoni, Blakely Burgess, Jody Burrage, Brandon Carr, Ashley Casteel, Timothy Chastain, Stacy Childers, Melanie Collins, Misty Collins, Cynthia Cooper, Marla Cooper, Chelsea Dennison, Selena Dupree, Christopher Ellison, Misty Emard, Anthony Freeman, Sandra Gordon, Rachael Hancock, Daniel Heiman, Samuel Helwig, Candyss Highfield, Ashley Hogue, Mark Hunley, Charles Ingle, Kadi Justus, Victoria Kingsley, Jazmond Lewis, Shannon Little, Autumn Lively, Vickie Martin, Kaitlyn McConnell, Kathy McLaughlin, Jenifer Morris, Steven Painter, Elizabeth Parks, Korenda Powell, Kaitlin Prestridge, Amy Rose, Ned Sanders, Joshua Sells, Elizabeth Shelby, Stephen Skinner, Rachael Smith, Lauren Stephens, Daniel Travis, Jeffery Vaughn, Adrian Verdin-Venable, Darlicia Wheeler, Allison Whitley, Scarlett Wilson, Joy Woolums.

Whitfield County: Lauren Andersen, Olivia Beavers, Shannon Breeden, Teresa Carson, Jennifer Cowart, Elana Duncanson, Melisa Fajardo, Julia Garcia, Stephanie Garcia, Zoe Grow, Melissa Hodge, Christopher Jackson, Lacody Kitchens, Sarah Lute, Ashley Manzione, Tammy Montgomery, Andrew Morales, Wendy Neighbors, Archie Pangle, Adrian Rodriguez, Christian Saenz, Jordan Tant, Sarah Waldrup, Trae Washington, Yuriah Willis, Matthew Winter.

Other Counties: Amy Abernathy, Anne-Marie Athens, Justin Back, Carol Berent, Carla Bray, Margaret Brown, Kemberlee Bryant, Lauren Burchett, Amy Caley, Taurus Carson, Haven Carter, Jennifer Chambers, Heather Chappell, Amy Colon Velez, William Cook, Stevie Dover, Jimmy Edwards, Holly Emory, Michael Fagan, Caleb Forsyth, Ilona Fox, Jacqueline Gafford, Lauren Gonzalez, Charles Graham, Larry Greeson, Christine Grover, Bailey Guyton, Shanita Harris, Joe Henderson, Carrie Hines, Roy Hopkins, Susan Jones, Tammy Kuhn, Kayla Lacy, Jessica Lee, Leslie Lesesne, Sharon Lewis, Jessica Litten, Amanda Martin, Nancy McClure, Kevin McDonald, Titus McGuire, Courtney Morris, Olivia Nalley, Carlie Ogburn, Justin Poucher, Rachel Prewett, Olivia Quezada, Ramon Ramos, Cynthia Reed, Shannan Reneau, Tyler Robertson, Caroline Rogers, Wanda Sager, Daniel Sequens, Anna Shaw, Tiffany Shore, Katrina Smith, William Smith, Deirdre Spadafora, James Stanger, Jackie Tankersley, Caylee Tolbert, Ansley Tucker, Cristal Vaughn, Albert Walker.

Dean’s List Students for:

Catoosa County: Grant Allen, Marte Andrews, Kimberly Black, Brittany Crowder, Jordan Estes, Fallon Goodman, Jessica Griffith, Jessica Hargrove, Edwina Hires, Holly Mount, Angel Parker, Morgan Pass, Samuel Penney, Katrina Putman.

Chattooga County: Christina Campbell, Crystal Duke, Daulton Hegwood, Brianna Hill, Justin Leming, Tonya Overstreet, Joshua Shirley, Angela Trammell.

Dade County: Brittany Dean.

Floyd County: James Boyd, Toni Adams, Jake Ayer, Morgen Bannister, April Blackwell, Brittanie Bonds, Dalton Brackett, Cara Brooks, Candice Casteel, Gabrielle Conn, Glenn Crocker, Rosa Cruz, Demarcus Daniel, Kathryne Davenport, Cristy Dillard, Trenton Drummond, Regina Durham, Maci Dutton, Candace Gordy, Amanda Hanks, Lindsay Hardin, Veleka Hester, Tara Hooper, Airius Hudgins, Brandy Jackson, Joshua Jarrell, Tiffani Leatherwood, Jamie Lee, Andrew Lyles, Oscar Martin, Zakelvis Mayes, Patricia Morris, Abigail Norton, Sajni Patel, Ashley Patty, Michelle Pinson, Jessica Ploof, April Poole, Tanner Regennitter, Priscilla Reid, Jamie Rogers, Ferren Roman, Ethan Shaw, Bryan Sunrich, Sarah Thomas, Haley Thompson, Jennifer White, Laquanta White, Steven White, Ansleigh Whitlock, Brandon Williams, Destiny Wood, Jermaine Wright, Porter Yarbrough.

Gordon County: Stephanie Asadi, Joshua Bagwell, Jose Chavarria, Summer Childers, Bionca Curtis, Bryan Dawkins, Elizabeth Fitz, Julia Frazier, Zachary Hebard, Alejandro Hernandez, Mercedes McBride, Tanner McCormick, Cheri Mitchell, Xochitl Moreno, Aundrea Parker, Amy Peace, Hunter Quarles, Natasha Reece, Charity Rich, Erin Romine, Kenneth Shuman, Frederick Spruell, Ashley Tidwell, Breanna Todd, Tiffier Wright.

Murray County: Peyton Ballew, Millie Bishop, Krystal Burrell, Jonathan Hammond, Austin Hill, Edgar Mendez, Chelsea Millwood, Sionna Sotelo, Griffin West.

Polk County: Bryan Adams, Danny Allen, Destiney Allmon, Logan Barker, Randy Cruz, Dustin Davis, Thylia Davis, Shannon Easterwood, Kameron Forrister, Rachel Hiza, Miranda Jones, Tandra Mcclure, David Miller II, Thomas Montgomery, Alejandro Nevarez, Tiffany Rice, Ashleigh Shaw, Jordan Smith, Alexa Wall, Darnell Wattley, Erica Wiggins.

Walker County: Kathleen Bailey, Tammy Barnes, Christopher Blevins, Rebecca Casteel, Megan Chandler, Heather Collette, Janice Cottom, Sandy Duncan, Olivia Edgeman, Emily Elder, Shenay Foster, Whitney Green, Lanier Guest, Abigail Hannah, Amber Harrison, Jacob Helton, Serra Hendricks, Ashley Johnson, Karen Keyes, Nicole Lacey, Sarah Laymon, Amber Loveless, Regina Loveless, Tiffany McNabb, Joshua Moore, Monica Mosqueda Arreola, Billie Otting, Bernard Ransom, Brittney Richardson, Anthony Robertson, Jeremiah Rogers, Valerie Stansberry, Aleisha Taylor, Marcus Toups, Trevor Veal, Mary Walden, Clayton Womack, Russell Wright.

Whitfield County: Lewis Andrews, Tammy Cantrell, Alesha Cassell, Molly Edmond, Kanecia Edwards, Melina Herrera Barajas, Letitia Hudson, Donald Lay, Maria Lopez Enhorabuena, Jonathan Marquez, Brian Mayton, Susan McCalley, Manuel Montelongo, Tonya Parker, Molly Phelps, Nevil Rozario, Asfandyar Sheikh, Talya Smith, Lauren Wiley, Courtney Wilkins.

Other Counties: Jerry Arnold, Brittany Ayers, April Barker, Kim Brown, Kerry Cagle, April Cantrell, Corey Carter, Rebekah Casteel, Joshua Cole, Logan Couch, Laquanta Crayton, Kelley Deloach, Hanna Doran, Earlene Evans-Steward, Justin Ferguson, Misael Guevara, Shaleena Hamilton, Cassondra Hardin, Andrea Heater, Dallas Higgins, Christopher Johnson, Michelle Lackey, Amanda Maxwell, Siderika Maze, Chelsie Nicholson, Macie Padgett, Kaley Palmer, Tina Paradise, Jessica Parker, Suzanne Phillips, Emily Robinson, Margaret Shiflett, Kayleigh Smith, Julie Stites, Nicholas Wilhelm.