Georgia Northwestern Technical College is proud to announce the students on the President’s and Dean’s Lists for the 2015 summer semester. To be eligible for the President’s List, the student must maintain a quarterly GPA of 3.8 or higher with a course load of at least 12 credit hours. To be eligible for the Dean’s List, the student must maintain a quarterly GPA of 3.5 to 3.79 with a course load of at least 12 credit hours.

President’s List Students for:

Catoosa County: Tonya Benton Rhudy, Whitley Evans, Jessica Griffith, Heather Morgan, Adrian Verdin-Venable.

Chattooga County: Dusty Andrews, Barbara Cooper, Tameka Covington, Jessica Park, Tracie Rowlls, Patrisha Wilson, Dillon Worley.

Dade County: No students listed.

Floyd County: James Adcock, Summer Beard, Demarcus Daniel, Tyler Daubert, Ferren Dawson, Jordan DeJesus, Amanda Dewitt, Jeremy Duvall, Joseph Fountain, Joshua Godwin, Matthew Hicks, Rachael Hunton, Amanda Ingram, Oscar Martin, Holly Morgan, Stephanie Morris, Sierra Owens.

Gordon County: Alec Baldwin, Michelle Caceres, Summer Childers, Miranda Cooper, Tracy Gentry, Zachary Guess, Jake Holley, Kaitlyn Morrell, Joshua Morse, Aundrea Parker, Wendy Patterson, Haven Pritchard, Melinda Spires, Nicholas Wimpy.

Murray County: Alexis Evans.

Polk County: Charles Baldwin, Christopher Collins, Randy Cruz, Alyssa Headen, Jessica Payton, Brittney Sisson, Sherry Wells, Jason Winkles.

Walker County: Erin Abel, Katlyn Bishop, Christina Buoni, Jessica Case, Jessica Egbert, Anthony Freeman, Ashley Hogue, Mark Hunley, Jennifer LeQuire, Autumn Lively, Matthew Moore, Kayla Russell, Ned Sanders, Jessica Sanford, Samantha Tudor, Adam Vandiver, Thomas Waymire, Allison Whitley.

Whitfield County: Shannon Breeden, David Rayborn, Lisa Smith.

Other Counties: Kimberly Ashley, Ashley Bailey, Kerry Cagle, Haley Carroll, Jacqueline Gafford, Joel Groover, Shaleena Hamilton, Evelisa Meza, Olivia Nalley, Anthony Owens, Cynthia Reed, Tyler Robertson, Katrina Smith, Andre Soto-Lucas, Kerrie Szabo, Ashley Tefft, Haley Ware.

Dean’s List Students for:

Catoosa County: Scott Jarvis, Nicholas Poindexter.

Chattooga County: Lisa Kirk, Bryant Park, Joshua Shirley, Julie Stancil.

Dade County: Tanya Pearson.

Floyd County: Lindsey Boatfield, Yesenia Cisneros, Amy Davis, Darlene Fonseca, Bryan Frenya, Keysa Garrett, Candace Gordy, Eric Hayes, Sondra Huether, Haven Kandasammy, Ashad Khatib, Carly Loftus, Jennifer Morda, Patricia Morris, Stacey Murphy, Yuri Padilla, Kailey Treglown, Joseph Wade, Summer Westmoreland, Tara Willetts, Chase Williams.

Gordon County: Jackie Davis, Trina Dean, Ashley Jeter, Savannah Lambert, Mitchell Massingill, Hallie Pierce, Hunter Quarles.

Murray County: Griffin West.

Polk County: Samantha Cantrell, Jonathan Carter, Kyra Fay, Rebecca Gray, Brandy McDowell, Yadira Navarro, Courtney Pone, Darnell Wattley.

Walker County: Dora Barfield, Kristin Barrett, Danielle Brown, Jenah Carson, Lindsey Hannah, Jazmond Lewis, Kathy McLaughlin, Charles Ritchey, Keshia Simpson, Valerie Stansberry, Marcus Toups.

Whitfield County: Christopher Joaquin, Aaron Kephart, Ellen Massingill, Jose Meza Sandoval.

Other Counties: Bruce Brott, Cayla Casaletta, Rebekah Casteel, Joshua Cole, Donna Davis, Traci Dupree, Courtney Georgiefski, Noatia Harris, Jessica Holten, Christopher Johnson, Leah Jordan, Brandy Little, William Millholland, Courtney Morris, Tina Paradise, Ramon Ramos, Montana Sabyan, Lauren Sherwood, Tammara Simmons, Julie Stites, Darian Treadway, Brittany Turner, Albert Walker, Norma Walker, Travis West, Kasie Yates.