grad pic

 

(Northwest Georgia) – Georgia Northwestern Technical College is proud to announce the students on the President’s and Dean’s Lists for the 2016 summer semester. To be eligible for the President’s List, the student must maintain a quarterly GPA of 3.8 or higher with a course load of at least 12 credit hours. To be eligible for the Dean’s List the student must maintain a quarterly GPA of 3.5 to 3.79 with a course load of at least 12 credit hours.

 

President’s List Students for:

 

Catoosa County: Jacob Hargrove.

 

Chattooga County: Hannah Agee, Zachary Duke, Amy Whitt.

 

Dade County: Lana Sharp.

 

Floyd County: Anthony Cain, Kelvin Cano Armas, Stephen Dean, Elizabeth Earwood, Corey Evans, Melissa McDaniel, Stephanie Morris, Taylor Smith, Kasey Southerlin, Brittany Sublett, Bonnie Wilson, Corey Wright, Kavan Youngblood.

 

Gordon County: Preston Barfield, Eric Barrett, Alicia Blalock, Ama Cline, Caroline Cortes, Melissa Crowe, Jarrod Daniel, Oksana Daniel, Victoria Grantham, Thomas Gray, Zachary Guess, Elisabeth Harp, Joshua Maddox, Robert Pritchett, Adam Richardson, Brittany Townsend, Samantha Young.

 

Murray County: Melissa Betteron, Robert Ridley.

 

Polk County: Stephanie Barfield, Jennifer Barnes, James Garrett, Mary Garrison, Jessica Glover, Shelby Graves, Kristi Ruff, Peyton Smith, William Womack, Anna Wright.

 

Walker County: Philip English, Elizabeth Gooch, Jessica Sanford.

 

Whitfield County: April Bennett, Summer Cole, Michelle Dills, Bradford Edgerton, Letitia Hudson, Kristen Lake.

 

Other Counties: Ashley Bailey, Holly Brooks, Evalinda Clark, Amy Clarke, Erik Cole, Kasey Epps, Alexis Evans, Kimberly James-Wagnon, Madison King, Jessica Mcgill, Chelsie Mize, Jennifer Moore, Sean Morrison, Justin Poucher, Nikolas Richards, Nathan Sangphim, Julie Sargent, Brandon Shuping, Erin Staples, Jacob Stepp, Connie Tinney, Virginia White.

 

 

Dean’s List Students for:

 

Catoosa County: Corey Strayhorn.

 

Chattooga County: Kristyn Farrow, Marilyn Holiday, Randall Reece, Aiseh Smith.

 

Dade County: Billy Brown, Kristy Prince.

 

Floyd County: Colton Brock, Marlena Brock, Taylor Brock, Kristin Cooney, Dibisais Cornejo, Curtis Edwards, Marlem Gonzalez Ramirez, Marlon Hines, Rachel Hokanson, Lindsey Johnson, Fernando Lemus, Samuel Maldonado, Jessica Money, Belinda Pettis, Haley Pilgrim, Jacob Smith, Mary Steadman, Kelsey Tortoso, Stephen Wheelus.

 

Gordon County: Caleb Chambers, Summer Childers, Hayden Housley, Katherine Melgar, Joshua Morse, Marisela Reyes, Ashley Smith, Jo Anne Stone.

 

Murray County: Crystal Knight.

 

Polk County: Shacari Beard, Hannah Corn, Terris Dunaway, Jessica Ellington, LaCrista Ferrell, Isabella Lane, Leland Ledford, Janna McDowell, Eric Reyes, Chiara Robinson, Hunter Rogers, Rebekah Ruark.

 

Walker County: Jessica Camp, Raechel Crowder, Thomas Daniels, Andrew Johnson, Jessica Parm.

 

Whitfield County: Sheena Brewer, Stephanie Garcia, Lyndsee Jones, Alexis Valencia.

 

Other Counties: Amy Abernathy, Brittney Bailey, Jessica Cannon, Heidi Conley, Rebecca Cook, Megan Dempsey, Lori Durden, Holly Emory, Jessie Farr, Travis Freeman, Kristin Godfrey, Brittany Griggs, Monica Harris, Jamie Henderson, Sarah Hoke, Lacey Jennings, Jonathan Lucas, Haley Nelson, Lawrence Peters, Timothy Samples, Daniel Sequens, Savannah Sullivan.