Georgia Northwestern Technical College is proud to announce the students on the President’s and Dean’s Lists for the 2018 summer semester. To be eligible for the President’s List, the student must maintain a GPA of 3.8 or higher during the semester with a course load of at least 12 credit hours. To be eligible for the Dean’s List, the student must maintain a GPA of 3.5 to 3.79 during the semester with a course load of at least 12 credit hours.

 

President’s List Students for:

 

Catoosa County: Shannon Cooper, Lucas Heard, Courtni Lomenick, Don McCoy, Erica Owens, Jaime Whittemore.

 

Chattooga County: Nicholas Barton, Jacob Cordell, Dakota Finster, Samuel Mangan, Charles Martin, Sandra Miller, Neyda Paiz, Jeremy Phillips, Amy Waters.

 

Dade County: Austin Campbell, Leslie Lay, Sterling Miller.

 

Floyd County: Tera Anderson, Kathryn Boozer, Austin Boyd, Randy Crowe Jr, Gerardo Cruz Fonceca, Dustin Elsberry, Sedric Floyd, Andrew Green, Julie Langford, Catherine Lankford, Keetra Murphy, Derrick Parker, Robert Roman, Kirsten Schabert, Hunter Spezio, Justin Thornton, Alexandra Trotter, Sherman Wright.

 

Gordon County: Dustin Bruce, Rachel Goforth, Hank Hayes, Joshua Morse, Leslie Renfro, Stephanie Rittenhouse, Victoria Velazquez, Justin Watson, Bobbie Whitmarsh, Mason Woodard.

 

Murray County: Susan Black, Daniel Bridges, Aleasha Cannon, Jerry Cloer, Brandy Phillips.

 

Polk County: Michaela Clarke, Tracy Elkins, Jaweah Hamilton, Mark King, Elizabeth Sanders, Mireya Santillan-Cruz, Arturo Segura, Autumn Tomlinson, Adrian Williams.

 

Walker County: Shannon Bryant, Hunter Cooper, Emily Costley, Katie Kinlaw, Baron O’Bryant, Haley Rhinehart, Molly Thomison, Candace Williams.

 

Whitfield County: Laura Anaya, Tracy Collins Ballew, Alexis Faulknor, Kimberly Glover, Keymonica Hall, Eris Moonstar, James Shearin.

 

Other Counties: Victoria Adams, Stormy Arnold, James Boyd, Patricia Clark, Kimberly Evans, Rachel Flatt, Courtney Georgiefski, Andrew Hooker, Jean Howington, Kadie Johnston, Sebastian Lech, Amanda Lindsey, Jasmaine Lovelace, Cierra McLeod, Cheyenne Overby, Amber Phillips, Hannah Salter, Thomas Scott, Azizah Syedali, Si’ara Zemer.

 

Dean’s List Students for:

 

Catoosa County: April Clark, Jessica Nabors, Kimberly Riddle.

 

Chattooga County: Thomas Anderson, Joe Lanham, Zachary Ledford, Jonathan Martin, Dallas Roberts, Joshua Wyatt.

 

Dade County: Aniesa Moore.

 

Floyd County: Rashondra Archie, Jasmine Askew, Kyleigh Ballard, Charles Barnett, Skky Barrett, Allyson Bridges, Elizabeth Carpenter, Maegan Cheatwood, Jordan Ferrell, Kathryn Jones, Dylan Kelley, William Leath, Thaddeus Moore, Ashley Pawlowski, Russell Steele, Jin Takaya, Nicholas Williams.

 

Gordon County: Cassandra Childers, Juan Palmerin, Sharon Ragland, April Scruggs, Destiny Smith, Isreal Smith.

 

Murray County: Melissa Betterton, John Thomas Langford, Dana Manis, Brett Parker, Brandon Parrish.

 

Polk County: Jeremy Campbell, Madison Crawford, Caitlyn Harris, Donald Tinnan.

 

Walker County: William Ayres, Danika Barry, Kimberlyn Bates, Emily Brock, Jeanna Currie, Christopher Dunn, Austin Lee, Amanda Teeters, Chloe Watts.

 

Whitfield County: Wendy Lopez, Jennyfer Paucay, Kelly Powers, Rigoberto Ruiz.

 

Other Counties: Ashley Carlile, Patrick Dutton, Wesley Flynn, James Gatton, Alexis Guyton, Renay Harris, Matthew Howard, Josie Nunn, Nathan Pursley, Elizabeth Tanner, Joseph Turner, Kayla Wallace, Angela Watson.