The Best of NW Georgia High School Specialists Headed To Atlanta

 

Two men working with tools and wood in an outside location.
“Carpentry contestants competing in the High School SkillsUSA regional qualifier held at Georgia Northwestern Technical College’s Walker County Campus on November 30.”

 

 

 

(Northwest Georgia) – Twenty-eight high schools from across Northwest Georgia competed in the SkillsUSA Region 1 Qualifying Competition hosted by Georgia Northwestern Technical College November 30. Hundreds of competitors represented their schools hoping to qualify for SkillsUSA Georgia being held in Atlanta next March.

 

Contestants placing first or second in their respective categories at the regional event earned a spot in the state competition in 2019. High-school contestants competed in 25 different professional skill categories on the Walker County Campus of GNTC Rock Spring, Georgia.

 

The students who placed at the qualifier are as follows:

Advertising Design

1st Place           Alexandra Almour       Lakeview Fort Oglethorpe High School

2nd Place          Hannah Alexander       Heritage High School

3rd Place           Stone Nicholson          Gordon Central High School

 

Architectural Drafting

1st Place           Norma Solis                 Gilmer High School

2nd Place          Jakob Liggins               Pepperell High School

3rd Place           Tristan Alverson           Heritage High School

 

Automotive Refinishing                 

1st Place           Hunter Forsyth             Cedartown High School

 

Automotive Service Technology

1st Place           Caleb Batcliff                Northwest Georgia College and Career Academy

2nd Place          Andrew Hollis             Cedartown High School

3rd Place           Jesse Taff                     Rockmart High School

 

Cabinetmaking

1st Place           Spencer Youngblood Cedartown High School

2nd Place          Dalton Bray                   Chattooga High School

3rd Place           Banks Hathcox             Calhoun High School

 

Carpentry

1st Place           Forrest Todd               Gilmer High School

2nd Place          Emmanual Cornejo       Cedartown High School

3rd Place           Jonathan Pearson         Model High School

 

Collision Repair Technology

1st Place           Piper Ramirez               Rockmart High School

2nd Place          Austin Ledbetter          Cherokee High School

3rd Place           Johnny Angle              Cedartown High School

 

Cosmetology

1st Place           Faith Jenkins                 Cass High School

2nd Place          Harmony Shaw            Cedartown High School

3rd Place           Jessica Forsyth             Adairsville High School

 

Early Childhood Education

1st Place           Jada McGill                  Model High School

2nd Place          Kaitlin Bostick               Coosa High School

3rd Place           Aspen Burton              Murray County High School

 

Electrical Construction Wiring

1st Place           Cody McNeese           Gordon Central High School

2nd Place          Steven Vargas              Coosa High School

3rd Place           Logan Cundiff              Chattooga High School

 

Esthetics

1st Place           Estefania Segura           Cass High School

2nd Place          Reagan Brown              North Murray High School

3rd Place           Sandra Daniel              Cedartown High School

 

Extemporaneous Speaking

1st Place           Sasha Melbourne         Cherokee High School

2nd Place          Kendell Arnold             Cass High School

3rd Place           Clara Smith                   Gilmer High School

 

First Aid/CPR

1st Place           Emilie Leyssens             Dalton High School

2nd Place          Courtney Burchfield     Northwest Georgia College and Career Academy

3rd Place           Ethan Lester                 Cedartown High School

 

Graphic Communications

1st Place           Taylor Harris                 Armuchee High School

 

Job Interview

1st Place           Emma Long                  Pickens High School

2nd Place          Savannah Martin           Cass High School

3rd Place           Lincoln Puryear Murray High School

 

Job Skills Demonstration A

1st Place           Payton Goodson         Rockmart High School

2nd Place          Skyler Nold                  Pickens High School

3rd Place           Luke Crump                 Gilmer High School

 

Job Skills Demonstration Open

1st Place           Joe Huynh                   Dalton High School

2nd Place          Philena Lewis               Woodland High School

3rd Place           Alexander Duncan      LaFayette High School

 

Masonry

1st Place           Kevin Fraire                   Gordon High School

2nd Place          Devon Bishop              Chattooga High School

3rd Place           Seth Reed                    Ringgold High School

 

Pin Design

1st Place           Logan Drake                 Creekview High School

2nd Place          Ellen Tyrell                    Heritage High School

3rd Place           Sisly Mann                    North Murray High School

 

Plumbing

1st Place           Conner Bennett            Adairsville High School

2nd Place          Oliver Nolasco             Rockmart High School

3rd Place           Cole Ray                      Cedartown High School

 

Prepared Speech

1st Place           Emely Perez                 North Murray County High School

2nd Place          Evan Holder                 Cedartown High School

3rd Place           Diane Nave                  LaFayette High School

 

Quiz Bowl    

1st Place           Floyd County College & Career Academy

2nd Place          Cherokee High School

3rd Place           Coosa High School

 

 

 

Technical Drafting

1st Place           Matthew Funderburk   Heritage High School

2nd Place          Zach Garrett                 Pepperell High School

 

T-Shirt Design

1st Place           Lanie Roland                Cherokee High School

2nd Place          Byranna Darnell             Gordon Central High School

3rd Place           Elijah Pehison               Heritage High School

 

Welding

1st Place           Tucker Mobbs             Cedartown High School

2nd Place          Sage Owings               Chattooga High School

3rd Place           Dakota Roper               Coosa High School

 

 

“The competitions went very well this year,” said GNTC SkillsUSA Advisor Missy McClain. “The talent was exceptional this time around and our high schools in Northwest Georgia will be well represented. 2019 should be a very good year for our area.”

 

GNTC is known for its prowess on the national stage of SkillsUSA at the collegiate level. This past summer, GNTC sent 17 national qualifiers to the 2018 SkillsUSA National Competition in Louisville, Kentucky in June. Seven of those finished in the top 10 in the nation. In 2017, GNTC’s Ryan Fincher of Cedartown, Georgia won the national championship in the category.

 

Georgia Northwestern Technical College provides quality workforce education to the citizens of Northwest Georgia. Students have the opportunity to earn an associate degree, diploma, or a certificate in business, health, industrial, or public service career paths. This past year, 16,402 people benefited from GNTC’s credit and noncredit programs. With an annual credit enrollment of 7,750 students, GNTC is the largest college in Northwest Georgia. GNTC has an additional enrollment of 8,652 people through adult education, continuing education, business and industry training, and Georgia Quick Start.  GNTC is a unit of the Technical College System of Georgia and an Equal Opportunity Institution.