Search

Georgia Northwestern's Bobcat Blog

Get Focused. Get Hired.

Tag

gicc

Skills-USA State Finalists Head To Atlanta

(Northwest Georgia) – Congratulations to our 26 students competing in 17 different competitions this week in Atlanta, Georgia as they GNTC logo with additional white backgroundrepresent Georgia Northwestern Technical College in the 2016 Skillls-USA State Competition March 17-19.

The competitors from GNTC are:

Barry Arrington, Jr             Teamworks                                         Gordon Campus
Evan Brackett                      Teamworks                                         Gordon Campus
Charles Burns                     Teamworks                                          Gordon Campus
Bo Dooley                             Teamworks                                          Gordon Campus
Tanner Boyd                      Alternate/Teamworks                        Gordon Campus
Branton Bailey                  Cabinetmaking                                      Gordon Campus
Tyler Daubert                    Welding Fabrication                             Floyd Campus
Jeremy Duvall                    Welding Fabrication                             Floyd Campus
Ryan Fincher                      Welding Fabrication                             Floyd Campus
Alexander Tracy                Alternate/Welding Fabrication       Floyd Campus
Dusty Powell                      Industrial Motor Control                  Floyd Campus
Jacob Prater                       Electrical Construction Wiring         Floyd Campus
Michael Aragon                Electronics Technology                     Walker Campus
Cary Carter                         Technical Computer Application   Walker Campus
Randy Poteet                    Technical Computer Application   Walker Campus
Ashley Clark                      Chapter Display                                 Walker Campus
Tanya Pearson                  Chapter Display                                    Walker Campus
Melisa Fejardo                   Customer Service                                Walker Campus
Jade Green                          Cosmetology                                         Walker Campus
Brandy LeVan                    Promotional Bulletin Board             Walker Campus
Luis Lee-Martinez            Automotive Service Technology       Walker Campus
Andrew Copeland             Welding                                                   Walker Campus
Stone Dowling                   Information Technology Systems   Walker Campus
Cougar Roberts                 Prepared Speech                                 Walker Campus
Joshua Faires                     Job Demonstration A                         Walker Campus
Thomas Mayweather     HVAC and Refrigeration                    Walker Campus

SkillsUSA Showdown Hits GNTC, NW Georgia High Schools Shine

Winners Qualify For State Skills-Based Competition

Carpentry-Skills-Large
“Regional finalists in the 2016 Region 1 District SkillsUSA competition competed in the Carpentry category on January 29. This category, along with more than two dozen others, were hosted on the Walker County Campus of Georgia Northwestern Technical College.”

 

(Walker County, Georgia) – From on-site to online, nearly 400 Northwest Georgia high school standouts took part in the Region 1 District SkillsUSA competition hosted by Georgia Northwestern Technical College (GNTC) in Walker County, Georgia.

 

More than two dozen a­reas of competition heated up on January 29 on the Rock Spring, Georgia-based campus of GNTC. “These students are locked in and really hoping to advance,” said GNTC’s SkillsUSA Coordinator, Mike Meyer. “We couldn’t be more proud of the level of competition our schools have prepared these students for in the weeks to come.” GNTC also competes each year in the collegiate level of SkillsUSA on the state, and often times, on the national level.

 

From Fort Oglethorpe to Cedartown, as well as up into the Blue Ridge Mountains, competitors took part in timed contests involving quality and skill of the highest level. “All across campus students were vying for spots in the state competition,” said Meyer. “From Early Childhood Education to Drafting to Broadcast Production, we’ve got a great list of winners headed to the state competition after today’s events.”

 

Student qualifiers from across the Peach State will compete on the state level March 17-19. Competitions will be held at Atlanta’s Georgia International Conference Center, Atlanta Technical College, and North Georgia Technical College. Here’s who qualified to compete from Region 1 which comprises most of Northwest Georgia. For most categories, only the top two finishers in a category will move on to the state competition.

 

Advertising Design
1. Azlin Cleveland, Calhoun High School

  1. Georgia Bronson, Dalton High School

 

 

Architectural Drafting

  1. Timothy Hodge, Heritage High School
  2. Chase Morgan, Lakeview-Fort Oglethorpe High School

 

Automotive Refinishing Technology

  1. Caleb Pledger, Chattooga High School

 

Automotive Service Technology

  1. Chase Hasty, Northwest Georgia CCA
  2. David Crothers, Cherokee High School

 

Broadcast News Production

  1. Gilmer High School – Karigan Abercrombie, Matthew Fowler, Echo Stover, and Amanda Wheat.
  2. North Murray High School – Levi Anderson, Samantha Brown, Christopher Lawson, and Josh North.

 

Cabinet Making

  1. Josh Puckett, Cedartown High School
  2. Beck Fletcher, Calhoun High School

 

Carpentry

  1. Logan Fincher, Cedartown High School
  2. Jarrod Rollins, Adairsville High School

 

Collision Repair Technology

  1. Dalton Yarbrough, Rockmart High School
  2. Gabe Soto, Gordon Central High School

 

Computer Maintenance Tech

  1. Dane Bush, Cass High School

 

Cosmetology

  1. Kendy Manzano, Adairsville High School
  2. Alvaro Luna, North Murray High School

 

Electrical Construction Wiring

  1. Gabe Smith, Calhoun High School
  2. Andrew Whitfield, Cedartown High School

 

Esthetics

  1. Miriam Madrid, North Murray High School
  2. Leslie Bell, Cass High School

 

Extemporaneous Speaking

  1. Ashley Kissinger, Cherokee High School
  2. Raven Hogue, LaFayette High School

 

First Aid/CPR

  1. Laura-Ashley Tillery, Cedartown High School
  2. Ashley Campbell, Cherokee High School

 

Job Interview

  1. Jacob Engstrom, Gilmer High School
  2. McKinley Blassingame, Murray County High School

 

Job Skills Demonstration “A”

  1. Caitlyn Wynn, Northwest Georgia CCA
  2. Bryan Tapia, Floyd County CCA

 

Job Skills Demonstration Open

  1. Edith Loarca, Cherokee High School
  2. Nicholas Freelin, Calhoun High School

 

Masonry

  1. Rodrigo Morales-Jiminez, Cedartown High School
  2. Jackson Tuck, Adairsville High School

 

Open & Closing Ceremonies

  1. Bartow County College & Career Academy – Cohen Andrews, Meosha Clopton, Madison Healy, Savannah Healy, Steven James, Felicia Miller, and Hannah Shinall.

 

Pin Design

  1. Hannah Raley, Heritage High School
  2. Emanual Arroyo, Lakeview-Fort Oglethorpe High School

 

Plumbing

  1. Hamilton Noggle, Adairsville High School
  2. J. Middleton, Chattooga High School

 

Prepared Speech

  1. Emanual Pineda, Dalton High School
  2. Ingrid Brindle, Heritage High School

 

Early Childhood Education

  1. Hunter Stillwell, Gilmer High School
  2. Kaylee Holtzclaw, Murray County High School

 

Quiz Bowl

  1. Heritage High School – Matthew Chen, Bryce Crichfield, Ryan Harris, Isaac Leal, and Henry Tollett.
  2. Dalton High School – Hanna Barry, Romina Mendoza, Elizabeth Ortega, and Mitul Patel.

 

Team Works Region

  1. Adairsville High School – Carter Arrington, Jason Burdette, William Kujaneck, John Reed, and Adam Thomas.
  2. Calhoun High School – Noah Ferguson, James O’Shields, Brett Potts, Shepherd Smith, and Jared Williamson.

 

Team Works State

(Top 10 statewide performance on region level of competition advance to state)

  1. Adairsville High School
  2. Calhoun High School
  3. Cass High School

 

Technical Drafting

  1. Christian Sawyer, Heritage High School
  2. Kaleob Flood, Lakeview-Fort Oglethorpe High School

 

Welding

  1. Chase Manning, Cedartown High School
  2. Chase Dotson, Chattooga High School

 

Welding Fabrication (Region Results)

  1. Murray County High School – Dakoda Bishop, Jordan Flood, Sean Keener, and Justin Lowery.
  2. Chattooga High School – Tufton Blanks, John Hunter, C.E. Massey, and Jay Williams.

 

Welding Fabrication (State Results)

Eighth Place in State: Murray County High School

 

 

SkillsUSA is a national organization for high school and college students who enroll in courses that teach them how to excel in technical, skilled, and service and health occupations.

 

For information about Georgia Northwestern Technical College online, visit them at GNTC.edu, as well as on their Facebook, Twitter, Linkedin, Google+, WordPress, and YouTube channels. GNTC is a unit of the Technical College System of Georgia (TCSG) and an equal opportunity institute.

 

Since 1962, Georgia Northwestern Technical College has provided degrees, diplomas, and certificates in business, health, industrial, or public service career paths. This past year, 13,734 people benefited from GNTC’s credit and noncredit programs. With an annual credit enrollment of 7,876 students, GNTC is the largest college in Northwest Georgia. GNTC has an additional enrollment of 5,858 people through adult education, continuing education, business and industry training, and Georgia Quick Start.

Powered by WordPress.com.

Up ↑